Temperatura i wilgotność do sprawdzenia! Jak dbać uprawy w szklarni przydomowej
Idealny sposób na uprawę owoców i warzyw bez żadnych listy E i substancji wydłużających żywotność? Oczywiście folia przy domu. Wszystko wymaga poświęceń. Dlatego jak w każde działanie z upragnionym rezultatem musisz włożyć w nią sporo pracy i entuzjazmu. Ciepło i wilgotność są czynnikami umożliwiającymi prawidłowy wzrost – zapewnij nowalijkom optymalne warunki.
Co oznaczają optymalne parametry w szklarni?
Budowa miejsca dla warzyw i owoców nie jest czymś wymagającym, za to problematyczne okazuje się wygenerowanie idealnych warunków do rozwoju. Pomyśl o idealnych wartościach cieplnych, co może być bardzo zmienne – cieplejsze dni najczęściej przychodzą bardzo późno i po upływie zaledwie kilku tygodni robi się wyraźnie cieplej. Omawiane warunki nie sekundują rozwojowi roślin, dlatego trzeba pamiętać o właściwym wietrzeniu, podlewaniu oraz kontrolowaniu stanu upraw. Podlewa się rano, kiedy słońce nie może świecić mocno, a następne nawadnianie przeprowadzamy wieczorem, gdy słońce już zajdzie. Rośliny absorbują wodę na dłużej, a temperatura panująca na zewnątrz nie wpływa na ich wzrost.
Szklarnie poliwęglanowe – rozwiązanie stwarzające optymalne warunki
Szklarnie poliwęglanowe słyną zwłaszcza z trwałości, dzięki czemu trudno je zepsuć i można ich używać przez dłuższy czas. Jednak oznaczają też najlepsze okoliczności do rozwoju dla warzyw i owoców. Poliwęglan zastosowany w komponentach szklarni posiada filtr UV, dzięki czemu sporo szkodzących cząstek udaje się pozostawić na zewnątrz. Skala filtracji wynosi jakieś 5x więcej w porównaniu do tradycyjnego materiału. Dzięki temu nawet przy ogromnym zakresie temperatur od minus 50 do pięćdziesięciu na plusie w środku ogrodu pod dachem nie następują gwałtowne zmiany, gdy chodzi o termikę. Szklarnie poliwęglanowe to rewelacyjne izolatory słupka rtęci, a rośliny udaje się tu umieścić w optymalnych warunkach. Pozostałe wskaźniki mówią o tym, że ponad 80% cząstek UV zostaje na zewnątrz, natomiast inaczej traktuje naturalne oświetlenie konieczne do rozwoju roślin.